Vi bygger Sverige - Alliansens valmanifest 2014-2018

Arbetskraften lyfter Sverige!

Nu pågår vår kampanj där vi uppmärksammar vi att vi aldrig har varit fler som jobbar i Sverige. När fler jobbar får vi ett Sverige som håller ihop. 

Alliansens landstingsbudget 2014

Här finner du Alliansen i Örebro läns landstings verksamhets- och budgetförslag för 2014.

läs mer här

Rösta för jobben redan idag

Följ Ola Karlssons blogg här

Alliansens landstingsbudget 2014

Mer kunskap i skolan

Moderater i Örebro län

Askersund

Kontaktperson: Per-Olof Thulin
Telefonnummer: 073-085 00 18
E-post: per-olof.thulin@moderat.se

Hallsberg

Kontaktperson: Ewa Unevik
Telefonnummer: 070-2282717
E-post: ewa.unevik@moderat.se

Karlskoga

Kontaktperson: Anna Danielsson
Telefonnummer: 070-7416738
E-post: anna@adminca.se

Kumla

Laxå

Kontaktperson: Ylva von Scheele
Telefonnummer: 070-5408006
E-post: ylva.von.scheele@telia.com

Lekeberg

Kontaktperson: Håkan Söderman
Telefonnummer: 0585-813 48
E-post: hakan.soderman@telia.com

Lindesberg

Kontaktperson: Pär-Ove Lindqvist
Telefonnummer: 070-5613748
E-post: par-ove.lindqvist@lindesberg.se

Ljusnarsberg

Kontaktperson: Ulf Hilding
Telefonnummer: 070-6065389

Moderata seniorer i Örebro län

Kontaktperson: Maud Hadders
Telefonnummer: 070-595 49 52
E-post: maud.hadders@gmail.com

Moderaterna i Örebro läns landsting

Kontaktperson: Susan Berqvist
Telefonnummer: 019-602 74 52
E-post: orebro@moderat.se

Nora

Kontaktperson: Ewa Turesson
Telefonnummer: 070-3493398
E-post: ewa.turesson@moderat.se

Östernärkemoderaterna

Kontaktperson: Lennart Carlsson
Telefonnummer: 070-6774780
E-post: lencar64@gmail.com

Engagera dig!

Vi vill gärna bli fler. Hjälp oss att utveckla Sverige till ett ännu bättre land.

Engagera dig här